Reflexní Ostrava

Stručný report z ostravské akce solidarity s uprchlíky.

Reflexní Ostrava

V sobotu 12. prosince se v Ostravě uskutečnila akce k vyjádření sounáležitosti s uprchlíky a dalšími znevýhodněnými skupinami. Svolali ji aktivisté z iniciativ Food not Bombs, ProAlt a Probuď domy a účastnili se jí také dobrovolníci pomáhající uprchlíkům v zahraničí. Právě jejich charakteristické reflexní vesty se staly symbolem happeningu i inspirací pro jeho název – Reflexní Ostrava. Událost svým způsobem navázala na červencovou akci s obdobným názvem Barevná Ostrava. Tehdy aktivisté svolali setkání kvůli demonstraci, kterou ve městě ve stejný den pořádala krajní pravice.

Několik desítek lidí se tentokrát sešlo odpoledne na náměstí Dr. E. Beneše. Nejprve vyslechli společné prohlášení iniciativ vztahující se nejen k uprchlické krizi, ale rovněž k dalším, převážně sociálním problémům, které sužují současnou společnost. Následovaly další proslovy. O občerstvení se postaral místní kolektiv Food not Bombs, který připravil veganské vánoční perníčky a punč. To vzhledem k chladnému počasí přišlo velmi vhod.

V přilehlé Galerii 7 bylo možné zhlédnout výstavu fotografií. Ve skleněných vitrínách umístěných z vnější strany Ostravice – Textilie byly vystaveny aktivistické fotografie Petra Vrabce, který v předešlých měsících dokumentoval aktivity spojené s putováním uprchlíků, ať už se jednalo o xenofobní demonstrace nebo naopak o happeningy na podporu uprchlíků, či třeba o situaci na hraničních přechodech.

Část účastníků akce se pak vydala do místního klubu Plan B, kde ve skvělé atmosféře proběhl koncert kapel Smiech Hyen, Rubanisko a Anne M. Christiansen.

Převzato z http://www.afed.cz/text/6311/reflexni-ostrava